2020 Imaging Contest Winners

Best-In-Show Prize (Photo): The David Doubilet Award for Excellence in Underwater Photography.

Strange Encounters

Hannes Klostermann

Equipment:  Nikon D500, Tokina 10-17mm fisheye, 2x Inon Z240

Location:  La Paz, Baja California Sur, Mexico  

GENERAL/MARINE LIFE:

First Place: Smile

Alexandra Rose 

Equipment:  Canon 5D Mark III, Aquatica housing 

Location:  Jardines de la Reina, Cuba  

Second Place: Whale With Dolphin Escort 

Ron Watkins

Equipment:  Nikon D850, 16-35mm, Nauticam housing, 2x S&S YS-250 strobes

Location:  Moorea, French Polynesia

Third Place: Metallic Blue Brydes Whale

Peter DeMaagt

Equipment:  Nikon D850, 16mm fisheye  

Location:  Sri Lanka

Honorable Mention:  Mini Godzilla

Peter DeMaagt

Equipment:  Nikon D800, Nikon 8-15mm zoom

Location: Galapagos  

Honorable Mention:  Napoleon  

Flavio Vitiello

Honorable Mention:  Strange  

Yung-Sen Wu

Equipment:  Sony a9, FE 12-24mm F4G

Location:  San Carlos, Mexico

Honorable Mention: Under the Jetty

Jose Castellano

Equipment:  Canon 1Ds Mark3

Location:  Alor, Indonesia

 

GREEN/COLD WATER

First Place: Schildpad

Luc Rooman

Equipment:  Nikon D810, 8-15mm lens

Location:  Belgium    

Second Place: Curiosity

Celia Kujala

Equipment:  Nikon D500, Nauticam housing, Tokina 10-17mm lens, 2x Sea & Sea YS-D2J Strobes

Location:  Punta Loma, Argentina

Third Place: Soft Corals and Diver

Fredrik Ehrenstrom

Equipment:  Nikon D810, 16mm, Hugyfot housing, 2x Inon 240Z

Location:  West Coast Hamburgsund, Sweden

Honorable Mention:  Hello Human

Michael Heyns

Honorable Mention:  Welcoming Committee

Celia Kujala

Equipment:  Nikon D500, Nauticam housing, Tokina 10-17mm lens, 2x Sea & Sea YS-D2J Strobes

Location:  Punta Loma, Argentina 

MACRO/CLOSE-UP

First Place: Space Rider 

Renee Capozzola 

Equipment:  Canon 7D Mark II, Nauticam housing, Canon 60 mm, dual Sea & Sea YS-D2 strobes

Location:  Kona, Hawaii

Second Place: Blanket Octopus

Cai Heng

Equipment:  Nikon D850

Location:  Anilao, Philippines 

Third Place: Ribbon Fish

Cai Heng 

Equipment:  Nikon D850

Location:  Anilao, Philippines 

Honorable Mention: Enoplo Squid

Cai Heng

Equipment:  Nikon D850

Location:  Anilao, Philippines 

Honorable Mention: Psychedelic Squid

Steven Kovacs

Equipment:  Nikon D500, 60mm lens, Ikelite housing, 2x Ikelite DS160 strobes

Location:  Anilao, Philippines

Honorable Mention: Brown Cheek Blenny

Pedro Vieyra

Equipment:  Nikon D800, Nikkor 60mm, 2x Inon Z240

Location:  Sea of Cortez

UNDERWATER BEHAVIOR

First Place: Clean

Yung-Sen Wu

Equipment:  Sony a7RIII, FE 12-24mm, F4 G

Location:  Lembongan, Indonesia

Second Place: The Hunt

Pedro Vieyra

Equipment:  Nikon D800, Sigma 15mm

Location:  Eastern Pacific, Mexico

Third Place: Mandarin Fish with Eggs

Jose Antonio Castellano Garrido

Equipment:  Canon 1Ds Mark3

Location:  Ambon, Indonesia

Honorable Mention: Orange Throat Pike Blenny Mating Display

Bryan Chu

Equipment:  Olympus OM-D E-M1, Oly 60mm macro lens, 2x YS-D1 strobes, Nauticam housing  

Location:  Northern Sea of Cortez, Mexico

Honorable Mention: Mother’s Love

Celia Kujala

Equipment:  Nikon D500, Nauticam housing, Tokina 10-17mm lens, 2x Sea & Sea YS-D2J Strobes

Location:  Punta Loma, Argentina

CONSERVATION

First Place: Choking Olive Ridley Turtle

Peter DeMaagt

Equipment:  Nikon D800, Nikon 16mm fisheye 

Location:  Sri Lanka 

Second Place: Medusa in Marine Litter

Peter DeMaagt

Equipment:  Nikon D850, Nikon 16mm fisheye

Location:  Sri Lanka               

Third Place: Silky Shark with Hook

Ferenc Lorincz

Equipment:  Nikon D300, Tokina 10-17mm fisheye, SUBAL ND300 housing, Ikelite DS160

Location:  Red Sea, Sudan  

Honorable Playing with Danger

Celia Kujala

Equipment:  Nikon D500, Nauticam housing, Tokina 10-17mm lens, 2x Sea & Sea YS-D2J Strobes

Location:  Los Islotes, Baja California Sur, Mexico 

Honorable Mention: Transparent Killer

Guido Villani 

Equipment:  Nikon D800E, Nikkor 60 mm, Seacam housing, 2x Ikelite DS601

Location:  Lembeh Strait, Indonesia 

Best In Show Prize (Creative): The Jim Church Award for Excellence in Underwater Creative Imaging.

First Place: Spanish Dancers

Dray van Beeck

Second Place: Declaration

Dray van Beeck

Third Place: Atlantis Found

Dray van Beeck

Honorable Mention: Sponge Diver

James Squires

Video

Honorable Mention: Macro World

Yi-Ping Chang

Equipment:  SonyRX100-M6

Location:  Taiwan and Tulanbem

 

 

Honorable Mention: Red Sea Portrait HD

Edward Snijders

Equipment: Sony AX 100

Location:  Red Sea

 

Beneath the Sea is handicapped accessible. If you require special aids or services please e-mail us at info@beneaththesea.org or call 914.664.4310
Stay Connected